Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ишчи гуруҳи томонидан бюджет даромадларини кўпайтириш бўйича захираларни аниқлаш ва сафарбар қилиш бўйича Тошкент шаҳрида ўрганишлар ўтказилиб, амалий ёрдамлар кўрсатилди
Тошкент шаҳар давлат солиқ бошқармаси томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, янги солиқ концепциясини амалга киритилиши натижасида Тошкент шаҳри бўйича 2019 йилда корхоналар ихтиёрида иик 2 трлн. 478 млрд.сўмдан ортиқ маблағ қолади. Табиийки, шу миқдордаги солиқ тўловлари бюджетга келиб тушмайди.
Бунинг ўрнини қоплаш учун, энг аввало янги солиқ режими бўйича солиқ тўловчилар ва солиқ солиш объектларини тўлиқ ҳисобга олиш, қўшимча даромад захираларини аниқлаб, бюджетга сафарбар қилиш чораларини кўриш лозим бўлади.
Тошкент шаҳар бўйича 2019 йил учун бюджет даромадлари прогнози 19 трлн. 807 млрд.сўм қилиб белгиланган.
Бюджетга қўшимча даромадларни жалб қилиш манбалари 3 та йўналишга ажратилган ҳолда ўрганиб чиқилиши натижасида, ҳудудда фойдаланилмаётган заҳиралар мавжудлиги ва уларни тўлиқ сафарбар этиш орқали жорий йил учун тасдиқланган маҳаллий бюджет даромадлари прогнозини 1 трлн. 553 млрд. сўмга орттириб бажариш имконияти мавжудлиги маълум бўлди.
Жумладан:
- янги солиқ сиёсати концепциясини самарали амалга ошириш ва ўзгаришларни тўлиқ ҳаётга татбиқ этиш ҳисобига 352 млрд.сўм;
- иқтисодий ислоҳотлар натижасида товар (иш, хизмат)лар реализацияси ҳажмининг кўпайиши эвазига 255 млрд.сўм;
- солиқ объектларини тўлиқ ҳисобга олиш ва солиқ базасини кенгайтириш, қўшимча заҳираларни сафарбар этиш орқали 955 млрд.сўм таъминлаш манбалари белгиланди.
Хусусан:
- жисмоний ва юридик шахсларга тегишли ер ва мол-мулк объектлари бўйича 167,1 млрд.сўм;
- тадбиркорлик фаолиятни амалга ошираётган фуқароларнинг солиқ мажбуриятлари тўлиқ бажарилиши ҳисобига 12 млрд.сўм;
- бозорларга туташ ҳудудларда автомобилларни вақтинча тўхташ жойларини ташкил этиш ва расталарнинг бандлигини таъминлаш ҳисобига 6,9 млрд.сўм;
- савдо ва хизмат кўрсатиш объектларида хронометраж кўздан кечириш тадбирларини самарали ўтказиб, нақд тушумни 2 баробарга оширилиши таъминланиши ҳисобига 85,3 млрд.сўм;
- солиқ қарздорлигини ундириш тадбирларини самарали ташкил этиш ҳисобига 102 млрд.сўм;
- солиқ тўловчиларнинг фаолияти юзасидан камерал назорат тадбирларини сифатли ташкил этиш ҳисобига 564 млрд.сўмдан ортиқ қўшимча даромадларни жалб қилиш имконияти мавжуддир.
Мазкур даромад манбаларини тўлиқ маҳаллий бюджетга жалб қилиш бўйича 26 та банддан иборат аниқ чора-тадбирлар белгиланган ҳолда “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Амалга оширилган ўрганиш ва кўрсатилган амалий ёрдамлар натижалари халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашида депутатлар, туман ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари, солиқ, молия ва бошқа идоралар раҳбарлари, шунингдек Бизнес омбудсман вакиллари иштирокида кенг муҳокама қилинди.
Бюджетга қўшимча даромад манбаларини жалб қилиш ва улардан самарали фойдаланиш бўйича Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари, тадбиркорликни ривожлантириш ва ҳуқуқларини ҳимоя қилиш юзасидан Президент ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ўринбосари томонидан маълумотлар берилди.
Жорий йил учун маҳаллий бюджетларга қўшимча манбаларни сафарбар этиш режа-топшириқларини ортиғи билан бажариш, шунингдек қўшимча манбалар ҳисобидан сарфланаётган маблағлар самарадорлигини ошириш юзасидан аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Рабочей группой Счетной палаты Республики Узбекистан проведены мероприятия по выявлению и мобилизации резервов увеличения доходов в местный бюджет города Ташкента
Согласно представленным данным Государственного налогового управления города Ташкента, в связи с введением новой налоговой концепции, в 2019 году в распоряжении организаций осуществляющих свою деятельность в городе Ташкенте останется более чем 2 трлн. 478 млрд.сум, то есть в текущем году бюджет недосчитается этих доходов.
Данное обстоятельство указывает на принятие неотложных мер по полному охвату объектов налогообложения и налогоплательщиков в соответствии с новым налоговым режимом, выявлению резервов дополнительных доходов и мобилизации их в бюджет.
Прогноз дохода бюджета города Ташкента на 2019 год установлен в размере 19 трлн. 807 млрд. сум.
По итогам изучения источников дополнительных доходов в бюджет по трем направлениям, выявлены не использованные резервы на местах, полная мобилизация которых обеспечит увеличение доходов местного бюджета города Ташкента на 1 трлн. 553 млрд.сум.
Так, ожидается увеличение доходов бюджета:
- за счет эффективной реализации концепции новой налоговой политики в размере 352 млрд.сум;
- за счёт увеличения продаж товаров (работ, услуг) в результате экономических реформ в размере 255 млрд.сум;
- за счёт полного охвата объектов налогообложения и расширения налоговой базы в размере 955 млрд.сум.
В частности, имеется возможность мобилизации дополнительных доходов:
- по земельным и имущественным объектам физических и юридических лиц в размере 167,1 млрд.сум;
- за счет полноты исполнения налоговых обязательств физических лиц, осуществляющие предпринимательскую деятельность в размере 12 млрд.сум;
- за счет создания автостоянок на прилегающих к рынкам территориях и обеспечения полной занятости торговых мест в размере 6,9 млрд.сум;
- за счет эффективного проведения хронометражных обследований на объектах торговли и сферы услуг, с обеспечением увеличения наличной выручки в 2 раза (85,3 млрд.сум);
- за счет эффективной организации мероприятий по взысканию налоговой задолженности в размере 102 млрд.сум;
- за счет качественной организации камерального контроля деятельности налогоплательщиков более 564 млрд.сум.
В целях полноты мобилизации дополнительных доходов в местный бюджет города Ташкента разработана «Дорожная карта», с конкретными мерами состоящая из 26 пунктов.
Результаты проведенного изучения были обсуждены на внеочередной сессии Кенгаша народных депутатов города Ташкента при участии депутатов, первых заместителей хокимов, руководителей налоговых, финансовых органов и других ведомств, а также представителя Бизнес-омбудсмена.
На сессии первый заместитель председателя Счетной палаты и заместитель Бизнес-омбудсмена проинформировали участников сессии об основных направлениях предстоящих мероприятий по мобилизации дополнительных доходов в местный бюджет города Ташкента.
Также были определены конкретные меры по мобилизации дополнительных доходов в местный бюджет города Ташкента и повышению эффективности расходуемых средств.