Масофавий назорат: Ҳисоб палатаси томонидан Андижон давлат университетида текшириш ўтказилди
Куни кеча, хабар берилганидай, 28 та давлат органлари ва ташкилотларининг 115 турдаги маълумотлар базасидан реал вақт режимида фойдаланиш тизими йўлга қўйилиб, ягона “Масофавий назорат” маркази ташкил этилди.
Ушбу Марказ онлайн ва масофавий таҳлиллар орқали давлат молиясининг ижроси устидан вертикал назорат олиб бориш имконини беради.
Жумладан, Марказда ўтказилган сўнгги масофавий таҳлиллар жараёнида Ҳисоб палатаси томонидан Андижон давлат университетида стипендия тўловлари орқали маблағларни ноқонуний ўзлаштириш рисклари аниқланди.
Аниқланган шубҳали ҳолатлар жойига чиққан ҳолда текширилганида жами 39,3 млрд сўм нақд пул маблағлари талон-тарож қилинганлиги аниқланди. Жумладан:
– контракт маблағлари ҳисобидан стипендиясиз шаклда таҳсил олган 8 761 нафар талабага 25,1 млрд сўм ортиқча стипендия ҳисобланиб, тўлов қайдномалари сохталаштирилган;
– талабалар томонидан тўланган 9,3 млрд сўм тўлов-контракт суммалари университет ҳисоб рақамига кирим қилинмаган;
– талабаларга ҳисобланган 2,7 млрд сўм рағбатлантириш маблағлари тарқатилмасдан, уларнинг имзолари сохталаштирилган;
– бюджет маблағлари ҳисобидан 2 226 нафар талабага битта давр учун икки мартадан 1,1 млрд сўм ортиқча ҳисобланган стипендия ўзлаштирилган;
– талабалар ётоқхона ижарасидан тушган 911,8 млн сўмлик нақд пуллар университет ҳисоб рақамига кирим қилинмасдан ноқонуний ўзлаштирилган.
Бундан ташқари, давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик талабларига зид равишда университетга хизмат уйи харид қилиш учун жисмоний шахс билан 2,5 млрд сўмлик тўғридан-тўғри шартнома тузиб, шундан 300 млн сўми нотўғри ўтказилган.
Аниқланган ноқонуний ўзлаштирилган маблағлардан 5,1 млрд сўми ундирилиши таъминланди.
Текшириш якуни билан расмийлаштирилган ҳужжатлар тўплами ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Ҳисоб палатаси томонидан масофавий назорат таҳлиллари ва унинг натижасида аниқланган рисклар бўйича назорат тадбирларининг ўтказилиши давом эттирилади.

Дистанционный контроль: Счетная палата провела проверку в Андижанском государственном университете
В эти дни, как сообщалось ранее, Счетной палатой был создан единый Центр “Дистанционного контроля”. В нем была запущена система использования 115 видов баз данных 28 государственных органов и организаций.
Данный Центр позволяет осуществлять вертикальный контроль над исполнением государственных финансов посредством онлайн- и удаленного анализа.
В ходе недавней дистанционной проверки, проведенной в Центре, Счетная палата выявила риски незаконного хищения средств посредством выплаты стипендий в Андижанском государственном университете.
В ходе проверки выявленных подозрительных выплат с выездом на место было установлено, что в общей сложности расхищено 39,3 миллиарда сумов наличными. В частности:
- 8761 студенту, обучавшемуся без стипендии за счет контрактных средств, начислено 25,1 млрд сумов дополнительных стипендий, путем фальсификации платежных ведомостей;
- уплаченные студентами 9,3 млрд сум контрактных платежей не были оприходованы на счет университета;
- 2,7 млрд сумов материального стимулирования, выделенных студентам, не были распределены, а их подписи были сфальсифицированы;
- 2226 студентам были выделены дважды за один период завышенные стипендии на сумму 1,1 млрд.сумов за счет бюджетных средств;
- 911,8 миллиона сумов денежных средств, полученных от аренды студенческого общежития, не были зачислены на счет университета и незаконно присвоены.
Кроме этого, вопреки требованиям законодательства о госзакупках был заключен прямой договор с физическим лицом на сумму 2,5 млрд сумов о приобретении служебного дома для университета, из которых 300 млн сумов были переведены неправильно.
Из незаконно присвоенных средств, выявленных в Университете, взыскана сумма в 5,1 миллиарда сумов.
По итогам проверки составленные материалы были переданы в правоохранительные органы для юридической экспертизы.
Счетная палата продолжит проведение дистанционного анализа и контрольных мероприятий в связи с выявленными рисками.