Жаҳон Савдо Ташкилотининг қишлоқ хўжалиги соҳасидаги халқаро семинари
Швейцариянинг Женева шаҳрида Жаҳон Савдо Ташкилоти (ЖСТ) томонидан “Кенгайтирилган қишлоқ хўжалиги хабарномаларини тақдим этиш” мавзусида халқаро семинар ташкил этилди. Унда 23 та аъзо ҳамда кузатувчи давлатлар вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Ҳисоб палатасининг вакили А.Захидов ҳам қатнашди.
Маълумот учун: Амалиётга кўра ЖСТга аъзо давлатлар мамлакатда қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш борасида режалаштирилган барча дастурлар ва улар учун мўлжалланган ресурслар ҳажми ва ёрдам кўрсатиш тартиби тўғрисидаги маълумотлар юзасидан ўзаро ва ЖСТ комиссиясини хабардор этиш мажбуриятини олади.
Семинарда ЖСТ Қишлоқ хўжалиги қўмитаси мутахассислари томонидан “Қишлоқ хўжалиги бўйича битим” доирасида қишлоқ хўжалигида татбиқ этилаётган қўллаб-қувватлаш механизмалари тўғрисида хабардор қилиш мажбуриятлари тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Шунингдек, тақдим этилиши лозим бўлган маълумотномаларни шакклантириш ҳамда махсус ахборот тизими орқали тақдим этиш юзасидан амалий машғулотлар ташкил этилди.
Бундан ташқари, семинар иштирокчилари ЖСТнинг Қишлоқ хўжалиги қўмитаси йиғилишида бевосита иштирок этиш ва фикр алмашиш имкониятига эга бўлди.
Семинар якуни бўйича иштирокчиларнинг олган билимлари синовдан ўтказилиб, тегишли сертификатлар топширилди.

Международный семинар ВТО в сфере сельского хозяйства
Всемирная торговая организация (ВТО) организовала международный семинар на тему «Представление расширенных сельскохозяйственных уведомлений» в г. Женеве (Швейцария). В нем приняли участие представители 23 стран-членов ВТО и наблюдателей.
В мероприятии также принял участие представитель Счетной палаты А. Захидов.
Для сведения: Согласно сложившейся практике, государства-члены ВТО несут обязательства информировать друг друга и Комиссию ВТО о всех программах, планируемых для государственной поддержки сельского хозяйства в стране и объемах предназначенных для них ресурсов, а также порядке оказания помощи.
В ходе семинара эксперты Комитета ВТО по сельскому хозяйству предоставили подробную информацию об обязательствах информировать о механизмах поддержки, реализуемых в сельском хозяйстве в рамках «Соглашения по сельскому хозяйству».
Также были организованы практические занятия по созданию уведомлений и их представление через специальную информационную систему.
Кроме того, участники семинара имели возможность принять непосредственное участие в заседании Комитета ВТО по сельскому хозяйству и обменяться новыми идеями.
По итогам семинара была проведена проверка полученных знаний участников и вручены соответствующие сертификаты.